Pálenice

Jaké ovoce je vhodné na pálení?

Ovoce na pálení by vždy mělo být zralé, protože v tom případě má dostatek cukru a ten se přeměňuje na alkohol - zajišťuje tedy dobrou výtěžnost. Na druhé straně však nepřijímáme ovoce, které je nahnilé. Pro pálení jablek, hrušek, švestek i ostatního ovoce platí, že nemusí být krásné, ale musí být čerstvé a zralé. Mechanické poškození (např. ze sklepávání jablek ze stromu) nevadí, pakliže ovoce přivezete rovnou k nám. Obecně platí, že je lepší přijet vícekrát, než ovoce skladovat s myšlenkou, že je dovezete všechno najednou! To, které je sklizené nejdéle už většinou bývá nahnilé a pro pálení nevhodné.

Jak to chodí?

Jak bylo uvedeno v začátku, můžete si vybrat, zda dovezete na pálení ovoce a veškerou další starost necháte na nás, nebo zda se rozhodnete pro založení vlastního kvasu. Obě varianty mají své kouzlo a výhody.

Minimum starostí

Přivezete-li do pálenice ovoce, tak dojde k jeho zvážení, převzetí a sepsání potřebných dokumentů. Potom už nezbývá než čekat. Jakmile je proces kvašení ukončen a proběhne pálení, tak zákazníky informujeme o výsledku a zveme je k převzetí destilátu. Pálenku stáčíme do lahví, či demižonů, které si zákazníci přivezou.

Vlastní kvas

Všichni ti, kteří mají dostatek skladovacího prostoru a čas a chuť se přípravě na pálení věnovat osobně, si mohou založit kvas sami. Návodů najdete jistě spoustu jak na internetu, tak v odborné literatuře. Nebudete-li si něčím jistí, tak nám můžete zavolat a poradit se. Pálenice Stará Dáma disponuje dvěma kotli - ten první má objem 300 l a pro jeho provoz je nutné jeho naplnění alespoň do poloviny. Z toho důvodu platí, že zákazníci, kteří stojí o pálení výhradně svého kvasu (ke kterému nepřidáme žádný jiný) musí dovézt alespoň 150 litrů kvasu. Pro takovéto individuální pálení hotových dovezených kvasů je nutné dopředu domluvit termín.

 

Důležitá fakta

  • klasická dvoukotlová pálenice 300/150 litrů
  • vytápění kotlů - LTO (čistý kultivovaný provoz)
  • přijímáme vlastní kvas pěstitelů nebo ovoce, které zpracujeme a vykvasíme
  • provoz začíná v období, kdy dozrává ovoce - telefonní dohoda a informace na čísle +420 777 625 151, nebo mailu: palenice@stara-dama.cz
  • Vaše nejoblíbenější ovocné destiláty: slivovicehruškovicejablkovicemeruňkovicetřešňovice

Tento web vznikl za podpory Libereckého kraje.
Copyright © 2015 STARÁ DÁMA s.r.o. Výrobce i provozovatel e-shopu si vyhrazuje právo na změny cen bez udání důvodu. Facebook.comKřižany 408, 463 53 Křižany Design: www.mocnak.com